30 000 лв. глоба заплашва църквата

21 декември 2011 00:20   9 коментара   12926 прочита
Натанаил
Натанаил


Натанаил

Българската православна църква (БПЦ) е заплашена с глоба от 15 000 до 30 000 лева, ако не изпълни закона и не предостави личните данни на висшия клир, за да бъде проверен за агентурно минало. Това съобщи председателят на комисията Евтим Костадинов. Той уточни, че все още не е изтекъл законовият срок, в който се очаква списъкът с имена и лични данни.

Миналата седмица Светият синод излезе с решение, което публикува на сайта си, да предостави исканата от комисията информация. Малко по-късно обаче бе разпространена противоположната позиция на митрополит Натанаил, който заявява, че “нормата от закона, според която членовете на управителните органи на религиозните общности подлежат на проверка и разкриване на досиетата им, е противоконституционна и това е грубо нарушаване на отделеността на църквата от държавата”.

Буквално няколко часа по-късно синодът излезе с ново становище, в което заяви, че разпоредбите на закона за досиетата са неприложими спрямо БПЦ, тъй като тя е традиционно вероизповедание, а не просто религиозна общност, затова не подлежи на регистрация.

Костадинов обаче коментира, че законът е ясен, и изрази надежда духовниците да го спазят.

"Ние се стараем да спазим точно изискванията на закона и сме го направили това не само към БПЦ, това сме го направили към всички религиозни общности, регистрирани в Дирекцията по вероизповеданията в Министерския съвет. Към настоящия момент започнаха да идват отговорите. Примерно от Католическата църква, от вероизповеданията към мюсюлманската религиозна общност, Адвентиската църква, Арменската църква", добави председателят на Комисията по досиетата.

На въпрос дали има опасения, че различното тълкование на закона може да доведе до това БПЦ да излезе извън кръга на всички вероизповедания, той отговори: "Такива опасения нямам. Категорично и ясно е казано и в устава на БПЦ, и в тълкуванието на Конституционния съд кои са представителните органи на религиозните общности. Искам да поясня, че ние не проверяваме всички духовни хора, а тези, които представляват и са членове на управителните органи. Аз се надявам, че ще надделее разумът и мъдростта. Няма нищо по-важно хората да бъдат информирани и духовенството да бъде осветлено".

Костадинов уточни, че ако списъкът все пак бъде предоставен от БПЦ, комисията ще може до края на януари да излезе с първите решения.

Ако се отворят досиетата, вероятно над 50% от членовете на Светия синод ще се окажат агенти на ДС, коментира пък бившият председател на Комисията по досиетата Методи Андреев пред TV7. Според него държавата е в дълг към миряните за това, че все още не са осветени духовниците.

“Когато се създаде комисията, първият списък, който изготвихме и изпратихме, беше с духовниците. Никога не получихме отговор дали може да го разгласим. От архивите ясно се вижда кои са агентите, които трябва да са в църквата. Търсени са лоялни към властта фигури да заемат места в църквата”, заяви той.

Междувременно комисията е внесла в НС отчета за работата си през втората половина на тази година. Обобщената справка за дейността на комисията от април 2007 година до момента сочи, че над 112 000 българи са проверени за агентурно минало, като за 6387 души е установена принадлежност към бившата Държавна сигурност.


Още за: БПЦ   глоба   закон   Още от: България и свят

Принтирай статия
9 коментара
21 Декември 2011 05:22 | Българина
Оценка:
5
 (
5
 гласа)


Никоя институция, дори и религиозна, не трябва да е отделно от контрола на Държавата. След като има БПЦ имоти и пари които върти, слага ги в банки, трябва да има и финансов и друг контрол. Относно досиетата, това не трябваше изобщо да става явно пред Обществото, но след като вече е факт за едни хора, дори посланиците ни в чужбина, трябва да се осветлят и агентите на ДС и в БПЦ. Но това не трябва да е пречка, способните хора, които са зъдължавани да работят за сигурността на Държавата, да бъдат отстранявани от работа и омаскарявани, като вредни за Обществото. И в Правитествената комисия по досиетата в Германия има бивши слижители на ЩАЗИ и сега, вижте тука: http://www.dw-world.de/dw/article/0,15430663,00.html


21 Декември 2011 10:04 | Тити
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Горките миряни! Ще имаме и наддържавни плащания.


21 Декември 2011 10:21 | 6789
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Каквито овцете, такива и пастирите. И обратно


21 Декември 2011 12:54 | моля
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Моля не можах да разбера от по- горе пишештия, хем да се осветлят, хем даси ги оставим да работят. А случайно да сте чули че църквата и политиката не трябва да имат нищо общо? Църквата е духовен орган и се грижи за духовното възпитание на нацията а не изпълнител на партийни поръчки. Тези от духовниците които са го правили са извършили много голям грях прид Бога и за това трябва да бъдат извадени на светло и да си поискат публично прошка и от Бог и от миряните. Пък ника тогава да продължат да си служат.


21 Декември 2011 13:11 | д-р уотсън
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

БРАВО, МОЛЯ, ПРАВ СИ, ТЕ СА САМО ДУХОВНИ СЛУЖИТЕЛИ, А НЕ САМИЯ „„„ БОГ „„„, ОТВОРЕТЕ ВСИЧКИ КАРТИ НА МАСАТА


21 Декември 2011 13:57 | истина е...
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Каквито Пастирите - такива са и овцете, / в отговор по горе/ Ако слепец-слепец води и двамата 6те паднат в ямата-истина от Библиятя. Християнството е на4ин на Живот във Святост и Послу6ание пред БОГА и тогава можем да о4акваме Благословения. А ние живеем по на6ата воля, не търсим Бог и страдаме. БОГ няма да се Промени ние трябва да се Променим за да живеем в Мир и Благословения. Весели Празници-Бъдете Благословенни вси4ки Българи. Амин и Амин.


21 Декември 2011 14:11 | така е
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Духовниците не са обре4ени на партията да служат, но са длъжни да се молят и подкрепят духовно, силата и промяната идва 4рез молитвите на праведните /за жалост са малко-но ги има/. 1Тимотея, 2:1-5 от Библията-4ети.


21 Декември 2011 15:53 | сатана
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

ДО КОГАТО ГО ИМА В. "СТРУМА" АЗ ИЗЛИЗАМ В ОТПУСКА ЗА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗАЩОТО ТЕ ПО-ДОБРЕ ВЪРШАТ ПОЯТА РАБОТА!!!!! САТАНА


22 Декември 2011 18:10 | що за църква е
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Вместо да се возят на скъпи возила и да ми разправят колко било икономично, да вземат да повървят пеша и да видят колко гладни деца има. Не е ли ролята на църквата да се опита да ги нахрани, първо физически и след това духовно?! Що не се огледат и да си размърдат ленивите и затлъстели мозъци, за да измислят начин да бъдат полезни на обществото в трудните времена. Винаги има с какво. Превърнали са се в стадо шопари. И тези хора ще ни водят и напътстват в сферата на духовното. Превърнаха църквите в търговски обекти. Само дето все още ценоразписи не висят по стените, но вероятно и това ше се случи скоро. Вярно е, че има и изключения, но те по-скоро идват, за да потвърдят общото правило.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар